TJ TATRAN

ROUSÍNOV

Historie klubu

Krátce o ranné historii současné TJ TATRAN Rousínov, z.s.

První zmínka se v historických záznamech objevila v roce 1911, kdy se konala Krajinská, živnostensko-průmyslová a hospodářská výstava v Novém Rousínově. Na této výstavě 20. srpna 1911 předvedl sportovní brněnský klub Moravská Slavia na výstavním cvičišti propagační hru „kopané“.

Historické názvy:

  • 1930 – SK Rousínov (Sportovní klub Rousínov)
  • 1949 – JTO Sokol Rousínov (Jednotná tělovýchovná organisace Sokol Rousínov)
  • 1953 – DSO Tatran Rousínov (Dobrovolná sportovní organisace Tatran Rousínov)
  • 1958 – TJ Tatran UP Rousínov (Tělovýchovná jednota Umělecký průmysl Rousínov)
  • 1992 – TJ Rousínov (Tělovýchovná jednota Rousínov)
  • 199? – TJ Framoz Rousínov (Tělovýchovná jednota Framoz Rousínov)
  • 2013 – TJ Tatran Rousínov (Tělovýchovná jednota Tatran Rousínov)

Začátky organizované kopané v Rousínově sahají do roku 1922, kdy byl ve Slavíkovicích založen Sportovní klub Slavíkovice společně s Novým Rousínovem. Za první rok trvání sehrálo toto fotbalové mužstvo 23 zápasy, z toho 17 vítězných, dva nerozhodné a čtyři prohrané. V lednu 1926 rousínovští sportovci ze slavíkovického klubu vystoupili. Kopaná však získávala na popularitě a stále více mladých příznivců prohánělo míč po hřišti. Zlomovým rokem pro rousínovskou kopanou se stal rok 1930, kdy byl založen a zaregistrován Sportovní klub Rousínov. Klub se stal členem Bradovy Západomoravské župy footballové (BZMŽF), kde zahájil ve III. třídě.

Třicátá léta byla dobou hospodářské krize, přesto si hráči sami museli z velmi nízkých výdělků pořizovat fotbalovou výstroj, kupovat míče a platit si cestovné. Z úsporných důvodů chodili na zápasy do menších vzdáleností pěšky nebo jezdili na kolech. Zápasy se hrály vždy v jiných městech a obcích, protože rousínovský klub ještě neměl vlastní hřiště. V Rousínově bylo hřiště vybudováno v roce 1932 především z finančních půjček a darů. Bylo umístěno na najatých pozemcích soukromníků ve Staré cihelně.

První zápasy, které hráli již jako zaregistrováni hráči, se konaly v Újezdě, kde rousínovští vyhráli 11:1, a v Ivanovicích na Hané, které porazili 4:2. V Újezdě byla sportovcům z Rousínova poskytnuta šatna v sále hostince, což byl v té době velký přepych. Jinak se hráči převlékali u hřiště a šatstvo vždy někdo hlídal, umývali se v potoce nebo u studny.

V roce 1934 se v Rousínově konal turnaj o Pohár výstavních trhů, vítězem se stal domácí klub. O tři roky později uspořádali rousínovští fotbalisté společně se Slavíkovicemi zájezd do Vídně, kde kombinované družstvo vybojovalo dva zápasy s SC Möllersdorf. První zápas skončil nerozhodně 3:3, v druhém zápase zvítězili rousínovští 2:1. Na podzim zavítal SC Möllersdorf do Rousínova a v odvetném zápase na hřišti ve Slavíkovicích byl slavně poražen 8:1. Toto utkání řídila poprvé v historii naší kopané žena – slečna Edith Klinerová z Vídně. V roce 1937 byl v Rousínově opět uspořádán pohárový turnaj výstavních trhů, jehož vítězem se stal SK Rousínov.

Partneři

Projekty z programu Podpora sportu v Jihomoravském kraji v roce 2023

FOTBAL

tel: 724 320 214
e-mail: 724320214@seznam.cz

Tenis

Jiří Kramář
tel: 602 135 694
e-mail: kramar.jiri@seznam.cz

Volejbal

Petra Ressová
e-mail: ressovapetra@gmail.com 

ASPV

Magda Rothköglová
tel: 731 257 367
Ludmila Havlíčková
tel: 721 021 949
e-mail: aspv@volny.cz